Iz vsebine


V uredniškem odboru revije Pravnik si prizadevamo, da so v posameznih številkah revije zastopana različna področja prava, hkrati pa je merilo za objavo v posamezni številki tudi aktualnost obravnavane teme.

Številka 9–10/2022

Pogodba o nerazkrivanju informacij pri prodaji podjetja

Varstvo zaupnih informacij in poslovnih skrivnosti med postopkom prodaje podjetja ni bistveno le za položaj ciljne družbe na trgu, temveč tudi za uspeh transakcije prodaje podjetja. Zaradi kompleksnosti postopka prodaje podjetja pride med ciljno družbo kot prodajalcem in (potencialnimi) kupci do izme- njave velike količine informacij. Največje tveganje so zaupne informacije in poslovne skrivnosti, zato je v interesu ciljne družbe, da se te informacije raz- krivajo postopoma. Na drugi strani pa si potencialni kupci prizadevajo prido- biti čim večjo količino informacij čim prej v postopku prodaje, da lahko lažje sprejmejo odločitev o bodočem nakupu podjetja. Za uspešno izvedbo postop- ka je tako ključno, da stranke najdejo pravo ravnotežje med količino razkritih in količino nerazkritih informacij glede na posamezno fazo postopka. Pri tem morajo biti vse stranke pozorne na vsa tveganja in pasti, povezana z varova- njem zaupnih informacij in poslovnih skrivnosti.

Ključne besede: pogodba o nerazkrivanju informacij, prodaja podjetja, poslovna skrivnost, zaupne informacije, izmenjava informacij, razkritje informacij, varstvo poslovne skrivnosti, Zakon o poslovni skrivnosti, Direktiva (EU) 2016/943.

Več...

Številka 11–12/2022

Varstvo poslovne skrivnosti pri prodaji podjetja

Varovanje poslovne skrivnosti pri prodaji podjetja je bistveno za zaščito intere- sov tako prodajalca kot tudi (potencialnega) kupca. Sklenitev ustrezne pogod- be o nerazkrivanju informacij je osnovni korak, ki omogoča urejanje področja varovanja poslovnih skrivnosti med prodajnim procesom. Pomembno je, da poslovodstvo ciljne družbe strogo varuje zaupne informacije in se zaveda, da je treba nadzorovati pretok informacij med ciljno družbo in potencialnimi kupci. Kljub skrbno pripravljenim pogodbam o nerazkrivanju informacij je treba razumeti, da so tudi najstrožje pogodbe le »kos papirja«, zato je nadzor nad pretokom informacij ključen za zagotavljanje varnosti poslovnih podat- kov med prodajnim procesom. V tem procesu je skrbni pregled nujen del po- stopka, ki potencialnemu kupcu omogoča vpogled v poslovanje ciljne družbe. Pri tem je treba upoštevati, da je vsako razkritje poslovnih informacij lahko tvegano in zahteva ustrezno varovanje ter nadzor nad pretokom informacij med prodajnim procesom.

Ključne besede: poslovna skrivnost, prodaja podjetja, skrbni pregled, pravica do informacij, pogodba o nerazkrivanju informacij, varstvo poslovne skrivnosti.

Več...


Revija Pravnik


Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani, Poljanski nasip 2, 1000 Ljubljana
Tel.: 01/ 42 03 113 | Faks: 01/ 42 03 115 | GSM: 031/859 975 | E-pošta: pravnik@revija-pravnik.si

2010 Pravnik, vse pravice pridržane Pravila uporabe Pravno obvestilo