Številka 11-12/2008
Materia Constitutionis (Glose ob 20-letnici Pisateljske ustave)
Uvodnik k zadnji izdaji revije Pravnik v letu 2008 je posvečen t. i. Pisateljski ustavi, kar je sopomenka za Teze za Ustavo Republike Slovenije, ki so bile aprila 1988 objavljene v Gradivu za slovensko ustavo. »Gradivo« sta pripravili Ustavna komisija upravnega odbora Društva slovenskih pisateljev in Delovna skupina za ustavni razvoj pri slovenskem sociološkem društvu. Pisateljska ustava je pomembno in dragoceno dejanje, ki je tvorno sooblikovalo ustavno pot do besedila veljavne Ustave Republike Slovenije (z dne 28. decembra 1991).
Več...
Številka 3-4/2009
Opus profesorja Cigoja
Avtorica poda biografske podatke in okvirno oriše opus profesorja Stojana Cigoja. Avtorica poudarja, da so značilnosti načina profesorjevega dela problemski pristop, primerjalnopravna razčlenitev, upoštevanje sodne prakse, organska rast.
Več...
Številka 11-12/2009
Lizbonska pogodba med mistiko in pragmatizmom
Uvodnik ponuja premislek o okoliščinah in posledicah začetka veljavnosti Lizbonske pogodbe. Na kratko so predstavljene institucionalne, strukturne in vsebinske novosti, ki jih Lizbonska pogodba vnaša v pravno ureditev Evropske
unije, predvsem pa je dejanski pomen vsebovanih sprememb ovrednoten v luči njenega simbolnega sporočila.
Več...
Številka 3-4/2010
Pravna fakulteta v Ljubljani − pogled od znotraj
Gre za opis nekaj doživljajev in dojemanj Pravne fakultete Univerze v Ljubljani v zadnjih skoraj 60 letih s strani njene zaslužne profesorice in nekoč tudi dekanje.
Več...
90 let Pravne fakultete v Ljubljani
Prispevek prikaže veliko dejstev o zgodovini Pravne fakultete v Ljubljani.
Več...
Številka 5-6/2010
O vrednotah, etiki in pravu po koncu »zlate dobe«
Besedilo prispevka je govor na slovesnosti ob Dnevu Pravne fakultete v Ljubljani in zaključku praznovanja njene 90-letnice, 15. aprila 2010.
Več...
Številka 7-8/2010
Zahteva za spoštovanje temeljnih načel demokratične pravne države (Uvodna beseda k Manifestu za evropsko kriminalitetno politiko)
Prispevek je uvod oziroma predgovor k avtorjevem prevodu Manifesta za evropsko kriminalitetno politiko.
Več...
Številka 5-6/2011
Naša odgovornost med prejemanjem in ustvarjanjem tradicije
Več...
Številka 9-10/2011
Krhkost človekovega dostojanstva
Odločba Ustavnega sodišča Republike Slovenije odpira tudi vprašanje, kakšna je narava človekovega dostojanstva kot ustavnosodnega argumenta. Temeljna vez s pravom je, da mora biti pravna ureditev kot celota človečna. Če so deli prava nečlovečni in če hkrati samo pravo nima mehanizma, kako je mogoče nečlovečne dele odstraniti, je treba v ekstremnih primerih uporabiti argument neprava.
V slovenski ustavi ni izrecne opredelitve o človekovem dostojanstvu, nesporno pa je, da jo je mogoče izpeljati iz niza ustavnih določil. V pravnem pomenu ima človekovo dostojanstvo dvojno naravo: na eni strani je pravno načelo, na drugi pa je tudi pravno pravilo. V nobenem od teh primerov ne zadošča, da se opiramo samo na »demokratično republiko« (1. člen Ustave RS) ali na kakšno drugo temeljno pravno načelo (na primer na vladavino prava); vselej je potrebno tudi to, da ga kot ustavno vrednoto povežemo s tistimi ustavnimi (temeljnimi) pravicami, ki zajemajo posamezne razsežnosti človekovega dostojanstva.
Človekovo dostojanstvo je skupno vrednostno izhodišče, iz katerega poganja celotna ustavna zgradba. Ambivalentnost prava in temeljnih pravic je dodaten razlog, da je človekovo dostojanstvo osrednje vsebinsko merilo za razlago ustave in temeljnih pravic.
Več...
Številka 11-12/2011
Občni državljanski zakonik in razvoj slovenskega civilnega prava
Več...
Številka 1-2/2012
Temeljne socialne pravice kot človekove pravice
Več...
Številka 3-4/2012
Prehojena pot in nadaljnja smer razvoja Državnega pravobranilstva Republike Slovenije kot organa pravosodj
Avtor v uvodniku spominja na petnajsto obletnico delovanja Državnega pra- vobranilstva Republike Slovenije po Zakonu o državnem pravobranilstvu iz leta 1997. Ob tem poudari pomen organa, ki mu je zaupano varstvo premo- ženjskih pravic in koristi politično-teritorialnih enot. Navede tudi, da je insti- tucija pravobranilstva nastala že v rimskem pravu, v času rimskega impera- torja Hadrijana, ko so posle zastopanja države pred sodišči opravljale osebe, ki so se imenovale advocatus fisci. V uvodniku je prikazan zgodovinski razvoj pravobranilstva na slovenskem ozemlju. V zvezi z vlogo državnega pravobra- nilstva v okviru pravosodja avtor nakaže mogoče smeri razvoja in prilagajanje organa ciljem pravosodja ter okoliščinam v družbi.
Več...
Številka 3-4/2013
Etični in moralni kompas pravnikov in prava
Več...
Številka 11-12/2015
Razlagalnost ustave in zakonov
Ustava ni samo temeljni vsebinski pravni akt, ki ureja temeljne (človekove) pravice, temeljna pravna načela in državno ureditev. Pomembno je, da je tudi izhodiščni postopkovni akt, ki omogoča, da državnopravno organizirana skupnost lahko deluje. V naravi vsakega normativnega pravnega akta, ustave pa še posebej, je, da njegova vsebina ni vnaprej samodejno tako določno izklesana, da jo je treba samo še uporabiti. Preden pravni akt, ustavo pa še posebej, uporabimo, ga je treba razumeti. Ustava ponuja niz razlagalnih možnosti in je pomensko dovolj odprta, da jo ustavno sodišče lahko nadalje razvija. Nadaljnji razvoj omogočajo zlasti pravna načela, ki jih najdemo med uvodnimi določili, in sklop temeljnih (človekovih) pravic, v katerih je spet vrsta opredelitev, ki imajo naravo pravnih načel. Pokojni nemški profesor in ugledni ustavni sodnik Winfried Hassemer utemeljeno poudarja, da so temeljne (človekove) pravice naravnopravni del ustave. Katalogi temeljnih pravic, ki jih imajo moderne ustave, so sad racionalističnega naravnega prava; v obsegu, v katerem so vstopile v ustavo, so pomemben vsebinski okvir, ki je lahko vir razvoja temeljnih pravic in hkrati vir, ki zakonodajo navdihuje in oplaja. V naravi vsakega pravnega akt, ustave pa še posebej, je, da je razlika med pravom kot tekstom in pravom kot procesom interpretacije in izvrševanja tega teksta. Na to antinomijo nas je že v otvoritvenem predavanju »Pravo in revolucija«, s katerim so se začela predavanja na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani, 15. aprila 1920 opozoril Leonid Pitamic. Navedena antinomija razločno razpira, da je za besedilom vselej človek, ki odloča, to je človek, ki je tudi moralna osebnost. Pravo in morala res nista istovetna, med njima so celo radikalne razlike, a tudi tako tesne vezi, da pravo izgubi legitimnost, če pozabimo na elementarne ustavne in pravne vrednote. Ko ustavo in zakone razlagamo in sprejemamo odločitve, smo naposled na čistini in se moramo naposled opreti le še na samega sebe. V tem sta privlačnost in izziv pravnikovega dela, a tudi veliko breme in odgovornost, ki ju moramo nositi.
Več...
Številka 11-12/2016
25 let Ustave Republike Slovenije: ponos, zadovoljstvo in spoštovanje
Besedilo je govor, ki ga je imel avtor, sodnik na Evropskem sodišču za človekove pravice, na slovesnosti ob 25-letnici Ustave Republike Slovenije, 15. decembra 2016 na Ustavnem sodišču Republike Slovenije. Avtor v Ustavi vidi procesni dokument, ki mora neposredno usmerjati sodno odločanje v posameznih primerih, prav tako pa pojasnjuje pomen, ki ga ima Ustavno sodišče za delovanje pravnega sistema. Ob tem oriše ključne kvalitete sodnega odločanja, kot so sistemska neobremenjenost, neodvisnost, odprtost in pravičnost. V zvezi z Ustavo poudarja tudi ponos, zadovoljstvo in spoštovanje, ki so lahko navdih za aktualni čas.
Več...
Številka 1-2/2017
Petletni pravni študij in razvoj pravnega študija v svetu
V besedilu avtor obravnava idejo prenove pravnega študija v obliki enovitega petletnega magistrskega študijskega programa, ki jo v zadnjih letih vse aktivneje snuje Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani.
Več...
Številka 3-4/2017
Nekaj kritičnih misli o kriminalitetni politiki na področju gospodarstva
Avtor opozarja na to, da se gospodarska kriminaliteta sicer res izmika nedvoumnim in trdnim merilom za razločevanje med poslovnimi ravnanji, ki so normalna v gospodarskem poslovanju v kapitalistični družbi, ki je družba tveganja, in ravnanji, ki so nedvomno kriminalna. Toda to ne pomeni, da to dejstvo upravičuje neizmerno in samovoljno širjenje inkriminacij na tem področju.
Več...
Številka 5-6/2017
Mreža sestavin sodniškega poklica
Avtor v prispevku kritično obravnava vprašanje usposabljanja za sodniški in druge pravosodne poklice. Usposabljanje je namreč, po njegovem mnenju, že od priprav na pravniški državni izpit neprilagojeno značilnostim in zahtevam posameznega pravosodnega profila, zato se zavzema za njegovo reformo.
Več...
Ustavnopravni vidik neodvisnosti sodstva
Sodstvo je neodvisno toliko, kolikor je neodvisen vsak posamezni sodnik. Zato je tako pomembno, kako ustava in zakoni urejajo njegov položaj.
Več...
Številka 1-2/2018
Vloga nacionalnih ustav v pravu Evropske unije. Od skupnih vrednot do medsebojnega zaupanja in tvornega dialoga
Objavljeni prispevek je dr. Koen Lenaerts, predsednik Sodišča Evropske unije, predstavil na slovesnosti ob dnevu ustavnosti na Ustavnem sodišču Republike Slovenije 21. decembra 2017. V njem predstavlja različne vidike razmerja med nacionalnimi ustavami in pravom Evropske unije, ki se je oblikovalo predvsem prek sodne prakse najvišjih sodišč v državah članicah in Sodišča Evropske unije.
Več...
Številka 9-10/2018
IGLIČAR, Albin: Ob priznanju
Besedilo je zahvalni govor, ki ga je imel avtor ob prejemu nagrade Zveze društev pravnikov Slovenije za življenjsko delo v Portorožu, 11. oktobra 2018.
Več...
Številka 11-12/2018
Trije stebri pravne države in Pravna fakulteta v Ljubljani
Pravna država je demokratična država, ki temelji na delitvi oblasti in v kateri je delovanje državnih organov vezano na veljavno pravo. In čeprav sprejema pravne predpise predstavniško telo, v katerem sedijo politiki, je bistveno, da ima možnost in željo najti pravnike, ki mu morejo pri tem strokovno svetovati.
Več...
Pravni red na prepihu – Evropa na pragu 100. obletnice Versajske mirovne pogodbe
Evropa in svet sta bila v zadnjih letih priča več neprimerljivim izzivom temeljev nacionalnega, evropskega in mednarodnega prava. Države se ne zmenijo za odločbe pristojnih sodišč, ogrožajo obstoj mednarodnih pogodb, ali pa ustavna načela potiskajo na rob. Kod posledica so pravne vrednote nespoštovane, izkušnje preteklosti ignorirane ali pa pristransko tolmačene. Vse to ogroža mirno prihodnost.
Več...
Številka 3-4/2020
Prvih sto let slovenske pravne fakultete
Avtor opisuje pot do nastanka
slovenske pravne fakultete ter na kratko pov- zema njeno preteklo delo in
pomen, ki ga je imela za razvoj slovenske pravne kulture. Svoja razmišljanja
sklene s pogledom v prihodnost in skuša najti od- govor na vprašanje, kakšen bo
moral biti pravni študij v digitalni dobi.
Ključne besede: pravna fakulteta, Danilo Majaron,
pravni študij, pravo.
Več...
Številka 7-8/2020
Etični kodeks za poslanke in poslance Državnega zbora Republike Slovenije
Prispevek
obravnava vprašanje sprejetja etičnega kodeksa za poslanke in po- slance Državnega zbora. Etična pravila
za poslance imajo številne evropske
kot tudi neevropske države, razlike so zgolj v pristopih pri oblikovanju
in njihovi umestitvi znotraj pravnih pravil oziroma aktov. Čeprav so različne institucije več let opozarjale na
sprejem etičnih pravil, pa je bil kodeks za poslanke in poslance Državnega
zbora sprejet šele letos. Kolegij predsednika Državnega zbora je predlog
etičnega kodeksa obravnaval in z več kot dvotretjinsko veči- no poslank in
poslancev sprejel 12. junija 2020. Kodeks zapoveduje družbe- no sprejemljivo ravnanje poslancev kot predstavnikov ljudstva.
Gre za skupek načel, ki se jih morajo poslanke in poslanci držati, to
so ugled in integriteta, lojalnost, pravičnost in poštenost, odgovornost ter
dostojnost in spoštljivost. Njihove kršitve obravnava Kolegij predsednika
Državnega zbora, ki poslancu za kršitev lahko izreče tudi sankcijo.
Ključne besede: integriteta, etika,
etični kodeks, etična pravila in načela, poslanke in poslanci, Državni zbor.
Več...
Številka 11-12/2020
Triaža: kjer se pravo in medicina razideta?
Avtorja v prispevku, katerega povod je epidemija covid-19 v Sloveniji, na pri- meru triaže obravnavata živopisno razmerje med pravom in medicinsko stro- ko. Mimo podrobnejše obravnave kazensko- in civilnopravnih vprašanj, ki jih prepuščata strokovnjakom področnih
strok, skušata prek razlage
določb Zako- na o zdravstveni dejavnosti, Zakona o zdravniški službi in Zakona o paciento-
vih pravicah določiti meje pravno dopustnega ravnanja
zdravnikov in drugih zdravstvenih delavcev,
predvsem v težkih primerih triaže, ko zavrnitev ali od- log (točno
določene vrste) zdravljenja lahko pomeni ne le hudo ali celo nepo- vratno poslabšanje zdravstvenega stanja, temveč
tudi smrt pacienta. Iz razprave
izpuščata podrobnejšo obravnavo določb
Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju,
saj za njene potrebe praviloma zadostuje ugoto- vitev, da vsakršna omejitev pravice do zdravljenja obvezno zavarovane osebe lahko pomeni
kršitev pravic in obveznosti iz socialnozavarovalnega razmerja.
Ključne besede:
triaža, epidemija, pravica do zdravja, pravica
do življenja, človekovo dostojanstvo.
Več...
Številka 5–6/2021
Kaj pomeni ustavna prisega, da bom »ravnal po svoji vesti«?
Avtor v besedilu, ki je zapis njegovega govora
ob dnevu ustavnosti 16. decem- bra 2021 na Ustavnem
sodišču Republike Slovenije
v Ljubljani, pojasni,
kako je prišlo do tega, da v slovenski ustavi nastopa vest.
Človek kot oseba,
kot nosilec svojega osebnega
dostojanstva, ni podrejen
niti Državi niti Cerkvi. Razen
svoji vesti izvorno nismo zavezani ničemur drugemu. Šele na ravni
medsebojnih odnosov oziroma odnosov
s skupnostjo, formuliranih na državni ravni z usta- vo, človeka vežejo (etične) vrednote
in pravne (norme). V »pisateljski ustavi« iz leta 1988 je avtor v preambulo
vpisal svetost življenja, človekovo dostojan- stvo, temeljne človekove pravice
in državljanske svoboščine; v njej je govor tudi o svobodi in ugovoru vesti, ni
pa prisege pri (svoji) vesti. Tako je (bilo) tudi v »Demosovi ustavi«
marca 1990. »Podvinska ustava« iz avgust
1990 pa v svojem 100. členu že vsebuje prisego
predsednika republike in z njo besedilo o vesti, ki ga je avtor uveljavil
skozi soočenja z drugimi člani delovne skupine, torej: »da bom vselej delal po svoji vesti«. V veljavni Ustavi Republike Slovenije
je ta prisega v 104. členu.
Ključne besede: vest, zaprisega, Rimskokatoliška cerkev, ustava, Demos, dr- žava,
Slovenija.
Več...
Sto let PF Univerze v Ljubljani: slavnostna akademija in okrogla miza predsednikov dveh najvišjih evropskih sodišč
Ob
100. obletnici Pravne fakultete Univerze v Ljubljani je bila organizirana slavnostna
akademija PF, ki je potekala 27. maja 2021 v Gallusovi dvorani Can- karjevega
doma v Ljubljani. Vodja
programskega in organizacijskega odbora slavnostne akademije je bila prof. dr. Katja Škrubej.
S slavnostno akademijo
je bila sklenjena serija
dogodkov v počastitev stoletnice, ki se je začela
že oktobra 2018 z odkritjem obeležja
v glavni fakultetni avli v spomin na oblikovanje prve slovenske vlade, Narodne
vlade SHS v Ljubljani. Isti dan je Mednarodni forum PF pod vodstvom profesorja dr.
Janeza Kranjca organiziral okroglo mizo Iz- zivi in perspektive najvišjih
evropskih sodišč, ki sta se je udeležila predsednik Sodišča Evropske
unije profesor Koen Lenaerts in predsednik Evropskega so- dišča za človekove pravice profesor Robert
Spano. Vodila pa sta jo londonska odvetnica Shaheed
Fatima QC in profesor na NYU Joseph
H. H. Weiler. Okro- gla
miza je potekala videokonferenčno.
Ključne besede: Pravna
fakulteta Univerze v Ljubljani, slavnostna akademija, Sodišče EU, Evropsko sodišče za človekove pravice.
Več...
Številka 7–8/2021
Univerza v Ljubljani na Timesovi lestvici pravnih študijev na 69. mestu na svetu
Na svetu je veliko različnih institucij, ki izvajajo
primerjavo univerz in v okvi- ru teh razvrstitev tudi razvrščanje
po študijskih področjih. V glavnem se kot tri najbolj priznane in ugledne
lestvice navajajo Quacquarelli Symonds (QS), Times Higher Education (THE) in
Šanghajska lestvica (the Academic Ran- king of World Universities – ARWU). Visoko mesto na lestvicah je za univerze
zelo pomembno. Še zlasti za tiste, ki ponujajo plačljive programe in med seboj
tekmujejo za študente. Zato ne preseneča, da so na vrhu vseh lestvic večino- ma
ameriške in angleške univerze. Visoka uvrstitev je znak odličnosti in ka-
kovosti, ki ga univerze poudarjajo, in jo želijo nenehno izboljševati ter s tem
privabiti domače in mednarodne študente. Na Timesovi lestvici razvrščanja
pravnih študijev se ljubljanska univerza v letu 2022 uvršča na 69. mesto na
svetu. Uvrstitev, ki je več kot odlična.
Ključne
besede: Quacquarelli Symonds (QS), Times Higher Education (THE),
Šanghajska lestvica, the Academic Ranking of World Universities, ARWU,
Pravna fakulteta, Univerza v Ljubljani, kakovost, pravo, študij.
Več...
Številka 9–10/2021
Ne cilj, temveč sredstvo in pot: trideset let delovanja Ustavnega sodišča Republike Slovenije
Ustavno sodišče ni cilj, ampak sredstvo, ki ga moramo ustrezno razumeti, uporabljati in negovati. Ta apel po besedah predsednika Ustavnega sodišča Re- publike Slovenije
v prvi vrsti velja za sodnike in druge sodne osebe Ustavnega sodišča, ki morajo svojo vlogo
razumeti kot odgovornost, ne kot moč. Nasla- vlja pa tudi vse druge akterje
pravnega reda: politični veji oblasti, da s svojim normativnim in proračunskim delovanjem ustvarjata ustrezne pogoje za delo Ustavnega sodišča; ter navsezadnje vsaj v določenem pogledu tudi vse predla-
gatelje in pritožnike, ki se s svojimi vlogami obračajo na Ustavno sodišče.
Ključne besede: Ustavno
sodišče, 30 let, pravni red, namen prava, delitev oblasti, varstvo človekovih
pravic.
Več...
Številka 3–4/2022
Uresničene pravice delavcev so v interesu vseh
Področje delovnega prava je tako, da se z njim srečujemo v različnih
vlogah prav vsi, včasih tudi v več vlogah hkrati. Urejenost delovnih razmerij
na nor- mativni ravni in v praksi je pomembna za pravno varnost, delovanje
socialne in pravne države in tudi za blaginjo v povsem ekonomskem smislu, ker
je se- veda neločljivo povezana s prej naštetimi »pravnimi vrednotami«. Da bi
bilo stanje še boljše, pa bo potrebnega še več znanja in pa predvsem na znanju ute- meljenega dialoga med vsemi deležniki, državo,
tako zakonodajno, izvršilno
in sodno oblastjo kot tudi delodajalci in delavci. Vendar avtor ostaja optimističen.
Ključne besede: delovno pravo,
delavci, delodajalci, pravna država, socialna država, vrednote, dialog.
Več...
Številka 5–6/2022
Veš poet (pravnik) svoj dolg?
V časih soočenja z brutalno agresijo na
Ukrajino in številnih podobnih napa- dov na človeško
in narodno integriteto v številnih državah
po svetu in tudi na Balkanu se moramo po mnenju avtorja
vprašati, kaj lahko in moramo storiti tudi slovenski pravniki za obstoj
slovenstva doma in po svetu vsak zase in vsi skupaj. Ali se znamo poenotiti res
samo v najbolj kriznih časih za obstoj slo- venskega naroda, pa še takrat smo bili priča razkolu, katerega
posledice se trav- matično vlečejo tudi v sedanjost? Ali bomo znali in zmogli preseči stare delitve
med liberalnim in konservativnim polom glede ključnih družbenih vprašanj, kot so dosledno spoštovanje in uveljavljanje ustavnosti in zakonitosti pri delu
vseh državnih organov in nosilcev
javnih pooblastil? Ali bomo v praksi precej dosledneje uresničevali temeljne
postulate socialne države, ko gre za zdravje vseh prebivalcev te države,
njihovo izobraževanje in nastanitev (stanovanja)? Letos bomo slovenski pravniki
slavili 135. letnico
ustanovitve Društva pravnik in revije Pravnik, najstarejše
slovenske strokovne revije z Zborom slovenskih pravnikov v Narodnem domu v
Trstu.
Ključne
besede: Slovenci, zamejstvo, dolžnost,
Italija, Narodni dom v Trstu, avstrijska Koroška, Porabje, pravo, društvo
Pravnik, revija Pravnik.
Več...
Številka 1–2/2023
Evropska pravna država
Vladavina prava ni le ustavno načelo, sklop ustavnih jamstev in podaljšek
te- meljnih pravic ter neodvisnega sodstva. Vladavina prava je tudi del kulture
oziroma natančneje določene
pravne kulture. V ustavah držav
z drugih delov sveta morda obstajajo primerljivi pravni standardi, vendar tako, kot obstaja
»evropski način življenja«, obstaja tudi »evropska kultura vladavine
prava«. Podpirajo jo državni organi v okviru delitve oblasti v demokratični
državi. Prizadevanje za to kulturo je v posameznih državah članicah pogosto
napor- no in neizprosno. Vrnitev k izvoru evropskega pojma vladavina prava, ki
je v rimskem pravu, nemško govoreči Srednji
Evropi in anglosaškem pravu, lahko služi kot
pomoč pri iskanju izhoda iz kriz.
Ključne besede: pravna država,
Evropa, Evropska unija,
vladavina prava, ustava, ustavna jamstva, človekove
pravice, demokracija.
Več...
Številka 3–4/2023
Odgovornost zaščititi v teoriji in praksi
Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je v uvodnem govoru kon- ference
spomnila, da Slovenija od nekdaj močno podpira načelo odgovorno- sti zaščititi
(Responsibility to Protect – R2P) in je bila del skupine držav, ki so pred skoraj dvajsetimi leti
soustvarjale to pomembno načelo. Izpostavila tudi podnebne spremembe kot enega
izmed (novih) dejavnikov nestabilno- sti in vojne ter ocenila, da se zato v
mednarodni skupnosti vse bolj uveljavlja koncept podnebne pravičnosti. Bistvo
načela odgovornost zaščititi je po mne- nju predsednice priznanje, da se
spodbujanje in varstvo človekovih pravic ne ustavita ob državnih mejah. Države imajo primarno odgovornost, da zaščitijo
prebivalstvo na svojem ozemlju, mednarodna skupnost pa je skupno odgo- vorna za zaščito ranljivih skupin pred najhujšimi kršitvami njihovih splošnih človekovih pravic.
Ključne besede: odgovornost
zaščititi, genocid, vojna hudodelstva, hudodelstva zoper človečnost, etnično
čiščenje, podnebna pravičnost.
Več...
Številka 5–6/2023
Dr. Ivan Tavčar – odvetnik, ki se ni nikoli upokojil
Vsi poznamo dr. Ivana Tavčarja
kot pisatelja, mnogi
kot politika, toda le red- ki kot odvetnika, čeprav je bil vse
življenje odvetnik in se ni nikoli upokojil. Sodobniki so njegovo odvetniško
pisarno imenovali »trdnjava liberalizma«. Dr.
Ivan Tavčar se je namreč
zavzemal za ekonomsko, versko, politično in na-
zorsko svobodo posameznika. Zavzemal se je za temeljne ideje, kot so usta- va,
liberalna demokracija, svobodne in pravične volitve, človekove pravice in
svoboda veroizpovedi. Zavzemal
se je za enakopravnost vseh ljudi, za enakost
pred zakonom in za avtonomijo narodov. Naslov akademije, na kateri je avtor
kot govornik predstavil to besedilo, je torej še kako ustrezen: »Po Tavčarju se
'špeglajmo'!«
Ključne besede: Ivan Tavčar,
odvetnik, pisatelj, politik,
liberalizem, slovenščina,
svoboda posameznika, Avstro-Ogrska.
Več...
Številka 7–8/2023
Ob izročilu pravne znanosti
Prispevek je slavnostni govor, ki ga je imel avtor ob 103. obletnici Pravne fakul- tete Univerze
v Ljubljani. Avtor
se je oprl na izročilo
pravne znanosti in se ob tem
zavedal, da se izročila ne smemo krčevito
oklepati in stopicati na mestu. Iz izročila moramo izhajati, ga
popravljati in dopolnjevati. Če je treba, ker tako zahtevajo nova spoznanja in
nove razmere, ga moramo tudi presegati in kre- niti na druga pota. Eno nosilnih
mest govora je tudi to, da ustave, zakonov in drugih normativnih pravnih aktov
ne moremo uporabljati samodejno. Vselej
gre za to, da moramo te akte najpoprej razumeti in se šele nato odločiti, kako
naj jih udejanjamo v konkretnih primerih. Za vsakim odgovornim pravnim
odločanjem je védenje, da lahko že drobni vrednotni odtenki in nove drobne
dejanske okoliščine spremenijo pogled na to, kaj pomenijo prvine pravnega
sklepanja in kako naj jih medsebojno povezujemo. Če je to točno, sta razlaga
(interpretacija) in utemeljevanje (argumentacija) nujni in nenehni spremlje-
valki pravnega odločanja. Smisel pravnega
razumevanja je, volens nolens, sku- pen. Dosegamo in poglabljamo ga lahko samo tako, da drug z drugim sodelu- jejo teorija (filozofija) prava in
posamezne pozitivnopravne znanosti.
Ključne besede: narava prava,
razlagalnost prava, analognost prava, študij prava, delitev oblasti, pravna
država.
Več...
Številka 9–10/2023
Razrešitev sodnika: posledica negativne ocene sodniške službe ali disciplinske sankcije?
Predlog novega zakona o sodniški službi (ZSS-1) predvideva ukinitev disciplin-
ske razrešitve sodnika.
Po novi ureditvi bi sodniku prenehala funkcija predvsem
zaradi negativne ocene
sodniške službe. Predlagana sprememba temelji na šti-
rih
napačnih predpostavkah. Prvič, predlog napačno šteje disciplinski postopek
za prevladujoče sredstvo za zagotavljanje sodniške odgovornosti v
Sloveniji. Drugič, ocena sodniške službe večinoma ne bi sledila pravnomočni disciplinski
odločbi, kot predvideva predlog. Tretjič, v nasprotju s stališči predlagatelja no- vega zakona Ustava omogoča razrešitev sodnikov brez sodelovanja Državnega zbora. Četrtič, Slovenija obravnavane materije ne more
urejati svobodno, kot napačno predvideva predlog, temveč jo zavezujejo določene mednarodnoprav-
ne obveznosti in pravo EU. Zaradi teh napačnih predpostavk predlog, ki naj bi
krepil neodvisnost sodstva, slednjo paradoksalno pravzaprav zmanjšuje.
Ključne besede: razrešitev, disciplinska sankcija, ocena sodniške
službe, reforma sodstva,
neodvisnost sodstva.
Več...
Številka 1–2/2024
Nekaj misli o spoštovanju Ustave in ravnanju v skladu z njo v našem vsakdanu
Avtorica ponudi nekaj poudarkov o tem, kaj temelji ustavnega reda, med njimi
človekove pravice, človeško dostojanstvo in temeljna ustavna načela, zahtevajo od
vsakega posameznika in od nosilcev posameznih vej oblasti. Ljudje se za- vedajo človekovih pravic, ki jim pripadajo, vendar jih morajo uresničevati od- govorno, tako da vedno spoštujejo človekove
pravice in dostojanstvo vsakogar drugega. Nosilci oblasti
se morajo poleg tega vselej
zavedati pomena in poslan-
stva svoje funkcije v sistemu
državne oblasti. Ustavno
določene pristojnosti, ki jih morajo izvrševati skladno z ustavnim
redom, so njihove
ustavne dolžnosti. Načelo
ločitve oblasti prepoveduje, da bi različne veje oblasti opuščale dejav- nosti
iz svojega ustavnega delokroga. Če državni organi, vključno z zakono- dajalcem,
ne spoštujejo odločb sodišč in ustavnega sodišča, zanikajo same te- melje ustavnega reda. Zato se morata zakonodajalec in vlada odzvati
na vsako posamezno odločbo
ustavnega sodišča o ugotovljeni protiustavnosti zakona v roku, ki ga
določi ustavno sodišče, da bi se pravočasno odpravila ugotovljena
protiustavnost in zavarovale človekove pravice naslovnikov zakonskih določb.
Ključne besede: človekove pravice, temeljna
ustavna načela, vladavina
prava, načelo ločitve oblasti,
ustavne dolžnosti nosilcev državne oblasti, spoštovanje odločb ustavnega sodišča.
Več...