Številka 3-4/2020

Prvih sto let slovenske pravne fakultete

Avtor opisuje pot do nastanka slovenske pravne fakultete ter na kratko pov- zema njeno preteklo delo in pomen, ki ga je imela za razvoj slovenske pravne kulture. Svoja razmišljanja sklene s pogledom v prihodnost in skuša najti od- govor na vprašanje, kakšen bo moral biti pravni študij v digitalni dobi.

Ključne besede: pravna fakulteta, Danilo Majaron, pravni študij, pravo.

Več...

Številka 7-8/2020

Etični kodeks za poslanke in poslance Državnega zbora Republike Slovenije

Prispevek obravnava vprašanje sprejetja etičnega kodeksa za poslanke in po- slance Državnega zbora. Etična pravila za poslance imajo številne evropske kot tudi neevropske države, razlike so zgolj v pristopih pri oblikovanju in njihovi umestitvi znotraj pravnih pravil oziroma aktov. Čeprav so različne institucije več let opozarjale na sprejem etičnih pravil, pa je bil kodeks za poslanke in poslance Državnega zbora sprejet šele letos. Kolegij predsednika Državnega zbora je predlog etičnega kodeksa obravnaval in z več kot dvotretjinsko veči- no poslank in poslancev sprejel 12. junija 2020. Kodeks zapoveduje družbe- no sprejemljivo ravnanje poslancev kot predstavnikov ljudstva. Gre za skupek načel, ki se jih morajo poslanke in poslanci držati, to so ugled in integriteta, lojalnost, pravičnost in poštenost, odgovornost ter dostojnost in spoštljivost. Njihove kršitve obravnava Kolegij predsednika Državnega zbora, ki poslancu za kršitev lahko izreče tudi sankcijo.

Ključne besede: integriteta, etika, etični kodeks, etična pravila in načela, poslanke in poslanci, Državni zbor.

Več...

Številka 11-12/2020

Triaža: kjer se pravo in medicina razideta?

Avtorja v prispevku, katerega povod je epidemija covid-19 v Sloveniji, na pri- meru triaže obravnavata živopisno razmerje med pravom in medicinsko stro- ko. Mimo podrobnejše obravnave kazensko- in civilnopravnih vprašanj, ki jih prepuščata strokovnjakom področnih strok, skušata prek razlage določb Zako- na o zdravstveni dejavnosti, Zakona o zdravniški službi in Zakona o paciento- vih pravicah določiti meje pravno dopustnega ravnanja zdravnikov in drugih zdravstvenih delavcev, predvsem v težkih primerih triaže, ko zavrnitev ali od- log (točno določene vrste) zdravljenja lahko pomeni ne le hudo ali celo nepo- vratno poslabšanje zdravstvenega stanja, temveč tudi smrt pacienta. Iz razprave izpuščata podrobnejšo obravnavo določb Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, saj za njene potrebe praviloma zadostuje ugoto- vitev, da vsakršna omejitev pravice do zdravljenja obvezno zavarovane osebe lahko pomeni kršitev pravic in obveznosti iz socialnozavarovalnega razmerja.

Ključne besede: triaža, epidemija, pravica do zdravja, pravica do življenja, človekovo dostojanstvo.

Več...


Revija Pravnik


Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani, Poljanski nasip 2, 1000 Ljubljana
Tel.: 01/ 42 03 113 | Faks: 01/ 42 03 115 | GSM: 031/859 975 | E-pošta: pravnik@revija-pravnik.si

2010 Pravnik, vse pravice pridržane Pravila uporabe Pravno obvestilo