Številka 7-8/2008
Kaj novega prinaša Lizbonska pogodba v primerjavi s Pogodbo o Ustavi za Evropo
Gledano z vidika poglabljanja evropske integracije Lizbonska pogodba v primerjavi s Pogodbo o Ustavi za Evropo ni naredila bistvenih korakov naprej, prej kakšnega nazaj. To je bila cena za izhod iz slepe ulice institucionalnega razvoja Unije, v kateri se je Unija znašla po zavrnitvi Pogodbe o Ustavi za Evropo na referendumih v Franciji in na Nizozemskem.
Več...
Številka 11-12/2008
Zaščita državljanov v tujini z vojsko
Rusija je svoje vojaško posredovanje v Gruziji avgusta 2008 med drugim upravičevala z zaščito svojih v Južni Osetiji živečih državljanov. S svojim ravnanjem naj bi tudi izvrševala svoj del odgovornosti zaščite tamkajšnjega prizadetega prebivalstva. Mednarodno pravo kot instrument zaščite državljanov v tujini pozna konzularno oziroma diplomatsko zaščito. Sestavlja ju vrsta diplomatskih in mednarodnosodnih korakov, nikakor pa ne uporaba sile.
Več...
Številka 1-2/2009
Nova sodna entiteta na mednarodnem prizorišču: Posebni tribunal za Libanon in pomembnejši pravni vidiki njegove ustanovitve
Posebni tribunal za Libanon (PTL) je časovno gledano zadnje internacionalizirano kazensko sodišče, ki je bilo ustanovljeno s strani Združenih narodov (ZN) kot specifična sodna iniciativa tranzicijske pravičnosti in učinkovitega boja zoper nekaznovanost v Libanonu. V središču diskusij o ustanovitvi PTL je bilo vseskozi vprašanje o njegovem vplivu na suverenost libanonske oblasti, zlasti dejstvo, da bi s sprejemom resolucije Varnostnega sveta ZN na podlagi VII. poglavja Ustanovne listine ZN obšli libanonsko demokracijo. Preprosto opirati se na idejo o »kršitvi mednarodnega miru in varnosti«, da bi presegli te argumente, ni ravno najbolj koristno.
Več...
Številka 3-4/2009
Prispevek profesorja Cigoja k pripravi in uveljavitvi Zakona o obligacijskih razmerjih
Avtor opiše pripravo besedila predloga Zakona o obligacijskih razmerjih, sprejetega leta 1978, in prispevek profesorja Stojana Cigoja k temu projektu.
Več...
Številka 5-6/2009
Odvzem otroka v sodnem ali upravnem postopku
Avtorica prikaže zapletenost in nepreglednost veljavne pravne ureditve ukrepov za varstvo koristi otrok. Zapletenost ureditve po njenem mnenju upočasnjuje odločanje in ogroža pravico do odločanja v razumnem roku, nepreglednost pa zmanjšuje pravno varnost staršev in otrok. Pravna ureditev ukrepov za varstvo koristi pa ni samo zapletena in nepregledna, temveč je tudi pomanjkljiva z vidika otrokovih pravic v upravnem postopku.
Več...
Številka 7-8/2009
Sponzorska pogodba in osebnostne pravice športnikov
Vrhunski športniki prek sponzorske pogodbe prenašajo svoje osebnostne pravice na sponzorje. Posebej zanimivo je razmerje endorsement med športnikom in gospodarskim subjektom, v katerem se izkoriščajo javna poznanost, slava in priljubljenost športnika, čigar ravnanje je usmerjeno na nagovarjanje javnosti v korist proizvoda ali firme sponzorja. Zastavlja se vprašanje, ali lahko endorsement štejemo med sponzorske pogodbe ali pa gre za drug pravni posel.
Več...
Številka 9-10/2009
Sinedrij − iz zgodovine judovskega sodstva
Besedilo prinaša prevod pomembnega poglavja Mišne, judovskega pravnega kodeksa iz II. stoletja, ki se ukvarja z delovanjem sinedrija; vrhovnega oblastnega, sodnega in upravnega organa judovske skupnosti v stari Palestini. Prevodu so dodani krajši uvod in obsežne opombe, ki pomagajo razumeti arhaično in precej kompleksno besedilo nam dokaj slabo znane judovske pravne kulture. Poleg rimskega prava in grške jurisprudence je zahodno pravno kulturo pomembno oblikovala tudi judovska pravna tradicija.
Več...
Številka 3-4/2010
Ustavna analiza slovenskega »pouka Miranda« in izločitev dokazov
Avtor podaja ustavnopravno analizo slovenske ureditve »pouka Miranda«, torej pouka osebi, ki ji je bila odvzeta prostost, ter namenja posebno pozornost vprašanju izločitve nezakonitih dokazov. Zlasti želi avtor prikazati analizo z vidika zahtev Ustave RS. Ugotavlja, da slovenska zakonska ureditev (ZKP) bistveno odstopa od ameriškega izvirnika ter tudi judikature Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP).
Več...
Številka 9-10/2010
Diskriminacija na podlagi invalidnosti in definicija invalidnosti
V prispevku je avtorica prikazala različne načine boja proti diskriminaciji na podlagi invalidnosti, predvsem v luči spreminjanja definicije invalidnosti oziroma diskriminacije na podlagi invalidnosti. Opozorila je na ureditev v mednarodnih aktih, aktih Evropske unije ter na slovensko ustavnopravno in zakonsko ureditev skupaj s sodno prakso. Sodobna protidiskriminacijska zakonodaja postavlja v ospredje posameznika, ne skupine posameznikov, le tako se vsakomur omogoči enake možnosti. Opisana sprememba je povezana s spremembo definicije invalidnosti – od definicije, ki temelji na medicinskem modelu invalidnosti, k definiciji, ki temelji na družbenem modelu invalidnosti; sprememba se odraža tako v mednarodnopravnih aktih kot v notranjepravnih aktih. Poleg tega ni bistvena definicija, ki opiše invalidnost, ampak definicija, ki opiše ravnanje diskriminacije na podlagi invalidnosti, saj namen ni zaščita posamezne skupine posameznikov, ampak odprava diskriminacije, ki temelji na določenem merilu – invalidnosti. V zvezi z odpravo diskriminacije se poudarja tako formalna enakost kot enake možnosti; gre za aktivno delovanje družbe, da omogoči enakost možnosti za invalida in neinvalida. Le pri ekstenzivnem razumevanju načela nediskriminacije se invalidu zagotovi dejansko enakopravna vključitev in participacija v socialno, predvsem delovno okolje.
Več...
Številka 1-2/2011
Psihična izgorelost pri odvetnikih
V Sloveniji raziskava o psihični izgorelosti odvetnikov še ni bila opravljena. Zato se je avtorica oprla na rezultate ameriških raziskav, iz katerih izhaja, da je poklic odvetnika najbolj depresiven poklic. Avtorica analizira tipične osebnostne lastnosti odvetnikov in tipične značilnosti odvetniškega poklica, ki vplivajo na pojav depresije in drugih duševnih motenj odvetnikov (kot sta na primer izgorelost, odvisnost od alkohola). V prispevku je obravnavano tudi vprašanje vpliva spola in slovenskega nacionalnega značaja na pojav duševnih motenj odvetnikov.
Več...
Številka 5-6/2011
Pravna ureditev lobiranja v Sloveniji in Evropski uniji
Lobiranje je pomembna dejavnost, ki ob primerni pravni ureditvi pomeni širši vidik demokracije v interesu javnosti. V Sloveniji je lobiranje delno uredil Za- kon o integriteti in preprečevanju korupcije leta 2010, sicer pa je bilo pred tem področje pravno neurejeno in se je urejalo posredno v posameznih zakonskih in podzakonskih aktih. Lobiranje v Evropski uniji ni urejeno z zakonodajo. Ker je Bruselj postal pomembno lobistično središče, se poskuša pridobiti pre- gled nad lobisti. Evropska komisija je uvedla register zastopnikov interesov, ki omogoča prostovoljen vpis. Evropski parlament za lobiste, ki želijo vstopati v prostore parlamenta, zahteva vpis v register lobistov, na podlagi katerega se izda izkaznica, ki jim to omogoča. Članek pregledno prikaže spodbude za vpis v register in možnosti razvoja skupnega registra lobistov Evropskega parla- menta in Evropske komisije.
Več...
Številka 7-8/2011
Navidezno neskladje dveh sodb Sodišča EU glede pravic potnikov v letalskem prometu
High Court of Justice iz Velike Britanije meni, da je Sodišče Evropske unije v zadnjih letih izdalo dve vsebinsko nasprotni sodbi glede pravic potnikov ob veliki zamudi in odpovedi leta. Zato je na Sodišče naslovilo predhodno vprašanje, kako razlagati ti sodbi oziroma kakšni naj bodo časovni učinki druge od sodb. Menim, da zatrjevanega vsebinskega neskladja ni, saj je predmet odločanja v prvi sodbi bilo vprašanje, ali je Uredba, ki ureja pravice letalskih potnikov, (deloma ali v celoti) neveljavna, medtem ko je predmet odločanja v drugi sodbi bilo vprašanje, ali imajo tudi potniki, katerih let ima veliko zamudo, pravico do odškodnine. V članku je podrobno analizirano, zakaj v teh sodbah ni šlo za isto vprašanje. Sodišče sicer o predlogu za sprejetje predhodne odločbe še ni odločilo.
Več...
Pravno urejanje interesov v lokalni skupnosti
Potreba po pravni regulaciji bistvenih odnosov v lokalni skupnosti izvira iz narave teh odnosov, saj se uredijo v lokalni skupnosti eksistenčno pomembni pogoji življenja in dela. V krajevno pogojeni obliki združevanja ljudi se s pravno institucionalizacijo doseže relativna stabilnost in predvidljivost odnosov, ki so potencialno interesno konfliktni. Zato imajo vse moderne države lokalno samoupravo opredeljeno v svojih ustavah ter podrobneje urejeno v zakonodaji. Država s svojo zakonodajo vzpostavlja enoten sistem lokalne samouprave, s čimer jo zavaruje, in to celo pred posegi države same. Družbene procese izražanja, združevanja ter uveljavljanja interesov v enotah lokalne skupnosti institucionalizira najprej državni pravni sistem. Ta zadeva tako področje urejanja elementarnih družbenih odnosov kot tudi sfero oblasti oziroma upravljanja skupnih družbenih zadev. V okviru državnega pravnega sistema pa se številni družbeni odnosi, ki se vzpostavljajo v lokalni skupnosti, podrobneje pravno urejajo z avtonomnim (samoupravnim) pravom teh skupnosti.
Več...
Številka 5-6/2013
Zloraba zemljiškega dolga – kazenskopravni vidik onemogočanja odvzema premoženjske koristi, pridobljene s kaznivim dejanjem, oziroma premoženja nezakonitega izvora
Zemljiški dolg je institut zavarovanja terjatve, ki upniku omogoča poplačilo iz vrednosti obremenjene nepremičnine pred drugimi upniki s slabšim vrstnim redom. Čeprav je bil v slovenski pravni red vpeljan že leta 2003, z začetkom veljavnosti Stvarnopravnega zakonika (SPZ), je občuten porast ustanavljanja zemljiških dolgov mogoče opaziti šele v preteklih letih, kar gre pripisati poudarku organov pregona na obvladovanju gospodarske kriminalitete in korupcije ter tudi ustrezni spremembi kazenske zakonodaje, ki omogoča učinkovit odvzem premoženjske koristi, pridobljene s kaznivim dejanjem, oziroma premoženja nezakonitega izvora. Osumljenci ali osebe, ki šele predvidevajo, da bi zoper njih lahko bil uveden predkazenski oziroma kasneje kazenski postopek, v katerem bo prišel v poštev odvzem premoženjske koristi, z ustanovitvijo zemljiškega dolga pred roko pravice zavarujejo svojo zasebno lastnino. Ker veljavna zakonska ureditev zemljiškega dolga dejansko onemogoča preprečitev tovrstnih zlorab, sta nujna ustrezna sprememba SPZ in strogo kazenskopravno sankcioniranje oseb, ki ustanovijo zemljiški dolg z izključnim namenom preprečitve poplačila upnikov s slabšim vrstnim redom.
Več...
Številka 3-4/2014
Vrednost spornega predmeta pri alternativnem reševanju potrošniških sporov
Po predlogu Zakona o alternativnem reševanju potrošniških sporov je za dostop do razsodišča, ki bo razsojalo o potrošniških sporih, predvidena najnižja in najvišja vrednost spornega predmeta. Medtem ko določitev najvišje vrednosti spornega predmeta po mnenju avtorice ni sporna, se težave lahko pojavijo pri določitvi najnižje vrednosti spornega predmeta. Ker ima potrošnik še vedno možnost vložiti zahtevek pred sodiščem, kjer ta omejitev ne velja, določitev najnižje vrednosti spornega predmeta pri alternativnem reševanju potrošniških sporov ni nedopustna, saj s tem ni kršena pravica do sodnega varstva. Kljub temu avtorica v članku taki omejitvi nasprotuje in navaja argumente za trditev, da tovrstna ureditev zaradi varstva potrošnikov in uveljavljanja njihovih pravic ni primerna, saj je kršitev potrošniških pravic največ prav pri manjših vrednostih spornega predmeta. Avtorica v prispevku preuči tudi ureditev drugih evropskih držav na področju alternativnega reševanja potrošniških sporov in tako tudi s primerjalnega stališča utemelji trditev, da za predlagano slovensko ureditev ni tehtnih razlogov.
Več...
Številka 1-2/2015
Varstvo pridobitelja lastninske pravice na nepremičnini v razmerju do upnika v izvršilnem postopku
Avtorica v članku obravnava situacijo, do katere pogosto prihaja v izvršilnih postopkih. Upnik vloži predlog za izvršbo na nepremičnino, katere zemljiškoknjižni lastnik je njegov dolžnik. V izvršilnem postopku se nato pojavi tretji, ki v ugovoru tretjega trdi, da ima na predmetu izvršbe pravico, ki preprečuje izvršbo. Tretji zahteva, naj sodišče izvršbo na ta predmet izreče za nedopustno. Skozi pregled sodne prakse avtorica opozori na problem tehtanja med pravico tretjega do zasebne lastnine in upnikovo pravico do učinkovite izvršbe. Članek razlikuje primere, ko upnik pridobi hipoteko prisilno v izvršilnem postopku oziroma pravnoposlovno, ter primere, ko je pravica tretjega pridobljena originarno oziroma pravnoposlovno. Predstavljena sta razvoj sodne prakse glede vprašanja dobre vere in skrbnosti tretjega ter pomen načela zaupanja v zemljiško knjigo pri vprašanju varstva lastnika v razmerju do upnika v izvršilnem postopku. Avtorica sklene, da je naše pravo z namenom varstva lastnika v nekaterih primerih pregloboko poseglo v pravico upnika do učinkovite izvršbe.
Več...
Številka 7-8/2015
Javna služba in poslovanje notarske dejavnosti v Sloveniji
V vsakdanjem življenju se prej ko slej srečamo z notarskimi storitvami, bodisi zgolj v povezavi z overitvijo podpisa ali kako drugače. Javnost veliko časa ni vedela veliko o delovanju notarjev. Čedalje bolj se pojavlja interes za informiranje o njihovem poslovanju. Pri svojem delu notarji usklajujejo interese strank, nepristranskost in učinkovitost svojega delovanja. Delovati morajo v skladu z Zakonom o notariatu ter upoštevati notarsko tarifo. Z elektronskim načinom poslovanja so postali notarji dostopnejši, informacije o poslovni uspešnosti njihovega delovanja pa so še vedno skrivnost. Prihodki o notarski dejavnosti, ki jih je mogoče zaslediti v javnih medijih, ne povedo veliko o njihovem poslovanju, saj posamezne gospodarske kategorije poslovanja, kot so stroški, odhodki, dobiček itd. notarjev javnosti še vedno ostajajo nerazkriti. Javnost si prizadeva za razkritje teh podatkov bodisi s strani Notarske zbornice Slovenije ali katere druge organizacije (na primer AJPES). Ali se bo v prihodnosti to uresničilo, še ne vemo, lahko zgolj upamo, saj je notarska dejavnost javna dejavnost, zato bi bilo prav, da so podatki o delovanju te dejavnosti tudi javni.
Več...
Številka 3-4/2016
Poslovnofinančni fenomen prestrukturiranja in ukrepi prestrukturiranja
Ne glede na to, ali se nad dolžnikom vodi postopek zaradi insolventnosti ali postopek preventivnega prestrukturiranja, običajno samo ukrepi finančne narave niso dovolj koreniti poseg v poslovanje podjetja, da bi odpravili vzroke za nastanek insolventnosti. Zato so tudi v Zakonu o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP) predvideni drugi ukrepi za odpravo vzrokov insolventnosti. Avtorica v uvodu povzema nekaj osnovnih opredelitev insolventnosti in prestrukturiranja, kot izhajajo iz ZFPPIPP. V nadaljevanju se osredotoči na celovito pripravo načrta finančnega in poslovnega prestrukturiranja, kot ga opredeljuje mednarodna praksa in je v veljavi pri načrtovanjih preobratov poslovanja v podjetjih. Avtorica poudarja, da postopkov, ki jih opisuje, ni nujno opravljati zgolj v fazi, ko je podjetje že ugotovilo znamenja insolventnosti, temveč bi jih morali izvajati vsi, ki so zaznali finančne težave.
Več...
Številka 5-6/2016
Lastninska pravica javnih zavodov nad premoženjem
Prispevek obravnava problematiko lastninske pravice javnih zavodov nad premoženjem, ki ga uporabljajo za opravljanje svoje dejavnosti. Leta 1991 sprejet Zakon o zavodih je statusno uredil področje javnih zavodov, vendar pa je ostalo veliko vprašanj odprtih. Poleg številnih drugih je ostalo nejasno temeljno vprašanje glede lastništva nad premoženjem javnih zavodov, v povezavi s 65. členom Zakona o zavodih, ki je določil, da premoženje, s katerim zavod upravlja, postane lastnina njegovega ustanovitelja. Nekateri javni zavodi so od sprejetja Zakona o zavodih dalje še naprej samostojno pridobivali nepremičnine in se vknjižili v zemljiško knjigo kot lastniki ter ustanavljali hčerinske družbe, zato je postalo zelo pomembno vprašanje, ali je javni zavod glede na določbe Zakona o zavodih sploh lahko lastnik tega premoženja. Že dalj časa se pripravljajo zakonske spremembe, ki bodo korenito spremenile ureditev javnih zavodov in s tem najverjetneje rešile tudi vprašanje v zvezi z njihovim premoženjem. Nov zakon je bil že večkrat v javni obravnavi, vendar še do danes ni bil sprejet. Vendar pa se postavlja vprašanje tudi, ali je tak zakon res rešitev za vse težave v zvezi s premoženjem javnih zavodov.
Več...
Številka 11-12/2016
Evropsko državljanstvo v zadevi Dereci in drugi proti Avstriji (C-256/2011)
Evropsko državljanstvo sestavlja omejen obseg pravic, ki pripadajo državljanom držav članic. Državljani EU uresničujejo te pravice v razmerju do drugih držav članic, v katere se preselijo, redkeje pa tudi do svojih matičnih držav. Zadeva Dereci in drugi proti Avstriji obravnava slednji položaj kot del nove doktrine državljanstva EU. S sodbo Dereci in drugi proti Avstriji je Sodišče EU razlago o preprečitvi dejanskega izvrševanja bistvene vsebine pravic državljanov Unije, ki bi bili prisiljeni zapustiti ozemlje Evropske unije (zadeva Ruiz Zambrano, C-34/09, sodba z dne 8. marca 2011), omejilo na najbolj izjemne okoliščine, ko bi bil državljan Unije zaradi zavrnitve dovoljenja za prebivanje družinskemu članu dejansko prisiljen zapustiti območje Unije. Članek analizira vpliv te sodbe na povezane pravice, emigracijsko in imigracijsko politiko držav članic, finančne posledice odločitve, vlogo nacionalnega prava in primerjavo s Slovenijo, pri čemer zaključuje, da merilo zapustitve ozemlja Unije ne bi smelo biti edina izjemna okoliščina, zaradi katere bo državljanu Unije preprečeno izvrševanje bistvene vsebine pravic, ki izhajajo iz statusa državljana Unije. To namreč precej nasprotuje prizadevanjem Unije za izboljšanje položaja otrokovih pravic in priznavanju pomena starševstva, v nasprotju s katerim bi bilo državljanstvu Unije »odvzet polni učinek«.
Več...
Številka 9-10/2017
Kaj ovira univerzalno uveljavitev Konvencije o otrokovih pravicah
Prispevek predstavlja razvoj mednarodnega prava otrokovih pravic pred sprejemom Konvencije o otrokovih pravicah in po njem.
Več...
Številka 9–10/2021
Grožnje in priložnosti transnacionalnega prava
Avtorica prek treh raziskovalnih vprašanj obravnava transnacionalno pravo.
V ta
namen najprej predstavi
proces tranzicije iz obdobja moderne
v obdobje postmoderne, kar je
osnova za obravnavo vseh vprašanj. Zatem odgovarja na prvo raziskovalno
vprašanje: kaj pomeni transnacionalno pravo in ali sploh obstaja? Odgovor je
podan prek opredelitve, delitve in opisa vseh značilnosti tega pojma. Sledi
odgovor na drugo raziskovalno vprašanje: kako je transna- cionalno pravo vplivalo na preobrazbo države?
Prek njega se članek osredinja na vpliv transnacionalnega prava
na suverenost in demokracijo države, insti- tucionalno infrastrukturo držav, spoštovanje človekovih pravic, načelo
pravne države ter legitimnost, legalnost, pravičnost, enotnost,
skladnost in druge zna-
čilnosti prava. V sklepnem delu avtorica odgovarja na tretje vprašanje: kako
lahko postmoderna država omeji grožnje in izrabi priložnosti transnacional-
nega prava? Avtorica kot rešitev
predlaga prav spremembe
v pravnem izobra- ževanju, ki bi omogočile
boljši in obsežnejši študij transnacionalnega prava. Z
novim znanjem bi tako države še naprej znale ohranjati svoje državne ureditve,
pravne trende in vrednote, hkrati pa še izboljšale svoja šibka področja
z ele- menti transnacionalnega prava.
Ključne besede: obdobje
moderne, obdobje postmoderne, moderna država, postmoderna
država, moderno pravo, transnacionalno pravo, pravna izobrazba.
Več...
Registracija kot (preventivni) ukrep varstva avtorskega dela
Zakon o avtorski in sorodnih pravicah (ZASP) kot enega od ukrepov varstva
avtorskih pravic določa tudi registracijo avtorskih del, ki je prostovoljna.
Re- gistracija je plačljiv vpis in shramba izvirnika ali primerka avtorskega
dela v javni register zavarovanih del. Z registracijo svojih avtorskih del lahko avtorji oziroma imetniki avtorskih pravic
vzpostavijo tako imenovano izpodbojno dvojno
domnevo, zaradi katere se šteje, dokler ni dokazano drugače,
da gre pri njihovih registriranih delih za avtorsko delo in da avtorske
pravice pripadajo registriranim imetnikom avtorskih pravic. V letu 2021 je bilo registriranih 73 avtorskih del, med katerimi so bili na primer računalniški programi, mobilne
aplikacije, romani, fotografije, arhitekturni načrti in vzorci čipk. Kot imetniki avtorskih pravic so bile v
približno enakem delu registrirane tako fizične ose- be, ki so bile večinoma
avtorji, kot tudi pravne osebe, toda slednje zgolj kot imetnice avtorskih
pravic.
Ključne besede: avtorske pravice,
avtorsko delo, registracija, izpodbojna dvojna domneva,
register avtorskih del, ukrep varstva,
preventivno avtorskopravno
varstvo, dokazno breme.
Več...
Številka 1–2/2022
Zunajsodni načini za poplačilo upnika v ZDA
Avtorica obravnava možnosti, ki jih ima upnik,
če dolžnik ne plača dolgovane terjatve. Upnik lahko za njeno
izterjavo izbere zunajsodno ali pa sodno pot. Avtorica na podlagi pregledane ameriške literature ugotavlja, da se institutu iz- vršbe ne namenja veliko pozornosti, saj se razume postopek izterjevanja dolga predvsem kot dejavnost, ki se dogaja
zunaj sodišča. Zaradi
zamud in stroškov, povezanih s sodnim postopkom, bo upnik načeloma
najprej poskusil z zunaj-
sodnimi možnostmi za pridobitev plačila. Zunajsodno izterjevanje dolgov v ZDA
je treba presojati kot celoten sklop aktivnosti: (1.) psihološki pritisk na
dolžnika in vplivanje na dolžnikovo oceno kreditne sposobnosti, (2.) izterje-
vanje dolga s pomočjo zasebnih agencij oziroma prodaja dolga in (3.) samo-
pomoč pri zavarovanih terjatvah. Najpomembnejši element, ki je skupen vsem zasebnim načinom izterjevanja, je
izključitev vpletenosti države.
Ključne
besede: zunajsodni načini
izterjevanja dolgov, psihološka prisila, sistem
kreditne ocene, zasebne agencije za izterjevanje dolgov, institut samopomoči,
zavarovane terjatve.
Več...
Številka 5–6/2022
Izguba pravic zavarovanca in regres zavarovalnice pri vožnji pod vplivom alkohola in drugih psihoaktivnih snovi nad dovoljeno mejo
Prispevek obravnava problematiko izgube pravic zavarovancev avtomobilskih
»kasko« zavarovanj in regresa zavarovalnice pri zavarovanju avtomobilske od- govornosti zaradi vožnje
pod vplivom alkohola
in psihoaktivnih snovi nad do- voljeno
mejo. Avtorja podata smernice za razlago pravnega standarda izmikanja preiskavi alkoholiziranosti in vsebnosti
psihoaktivnih snovi v telesu po prome- tni nesreči ter analizirata veljavnost določil zavarovalnih pogojev, ki za zavaro-
vanca določajo negativne posledice zaradi
opustitve dolžnosti obvestitve policije o prometni nesreči. Problematika je
prisotna tako na področju kasko zavarovanj kot tudi na področju zavarovanja
avtomobilske odgovornosti. V prvem primeru izpolnjenost standarda
povzroči izgubo zavarovalnih pravic, v drugem pa pravi-
co zavarovalnice zahtevati odškodnino, ki jo je plačala tretjim osebam.
Ključne
besede: avtomobilsko zavarovanje, vožnja
pod vplivom alkohola, izguba zavarovalnih pravic, regres, kasko, zavarovanje avtomobilske odgovornosti, zavarovalni pogoji.
Več...
Solidarnost v zdravstvenem sistemu: zdaj ali nikoli
Prispevek predstavi vidik
solidarnosti v zdravstvenem sistemu. Predvsem, kaj ta
je in kje jo najdemo.
Predstavljeni sta tudi dve glavni
načeli, ki bi morali vo- diti
razvoj zdravstvenega sistema
– načelo učinkovitosti in načelo dostopnosti. Tudi financiranje je zelo
pomembno za delovanje sistema in ravnovesje med obveznim in dopolnilnim zdravstvenim zavarovanjem. Povzetku trenutne ure- ditve
sledi nekaj predlogov za izboljšave in razvoj v prihodnosti.
Ključne
besede: zdravstvo, zdravstveni sistem,
solidarnost, zavarovanje, dostopnost, izdatki, kakovost.
Več...
Številka 7–8/2022
Angleščina je težka: skromni predlogi, ki lahko drastično izboljšajo kakovost pravnih angleških besedil
Priprava pravnih angleških
besedil je izziv za vse pisce, še zlasti za tiste, ki jim
angleščina ni materni jezik. Zgodovinsko gledano je pravno angleščino tvoril
težko razumljiv jezik,
poln žargona in tistega, kar je bilo zaničljivo poimenova- no pravniški žargon. Gibanje
za preprosto angleščino se je trudilo
to popraviti, vendar je bila
sprememba odnosa in dolgoletnih navad pravne stroke glede učinkovitega pisnega
sporazumevanja z našimi ciljnimi skupinami zahtevna. Nujno je, da so angleška
pravna besedila napisana jasno, jedrnato, popolno in pravilno. Te cilje je mogoče doseči z upoštevanjem nekaj
razmeroma pre- prostih strategij. Kot arhitekti, skladatelji in umetniki morajo
avtorji pravnih besedil najprej pripraviti premišljen in organiziran načrt.
Predvsem morajo upoštevati specifične
potrebe svojih ciljnih skupin. Avtorji naj uporabljajo pre- prost in neposreden slog, ki omogoča,
da je branje njihovega dela užitek in ne
trud. To je mogoče doseči
z uporabo vsakdanjega jezika in dajanjem
prednosti znanim besedam pred zapletenimi in nejasnimi; z dajanjem prednosti
kratkim besedam in stavkom pred dolgimi; z dajanjem prednosti aktivnemu
glagol- skemu načinu pred pasivnim; z izogibanjem tujim frazam, kolikor je to
mo- goče; z dajanjem prednosti enojnim besedam pred besedičenjem; z dajanjem
prednosti pozitivnim besedam pred negativnimi; z odpravljanjem prislovnih
zaimkov in drugih ostankov pravniškega žargona; ter z obvladovanjem pravil- ne uporabe angleških členov.
Preprost govor naj prevlada nad težkim jezikom. Tako temeljito načrtovanje kot tudi vztrajno
urejanje sta bistvena
za drastično izboljšanje
kakovosti angleškega pravnega pisanja.
Ključne besede: pisanje pravnih
angleških besedil, preprosta
angleščina, jasno in jedrnato
pisanje, primat in aktualnost v pravnem angleškem pisanju, urejanje
pravnih angleških besedil.
Več...
Sprememba volilnega sistema v funkciji krepitve demokratičnosti
Volilni sistem vpliva na strankarski in politični sistem v državi.
Trenutno ve- ljavni sistem državljanom
Republike Slovenije ne omogoča neposrednega vpli- va na sestavo
Državnega zbora, ne spodbuja znotrajstrankarske demokracije, volivcem ne omogoča kaznovanja morebitnega slabega dela posameznega po- slanca in omejuje samostojnost
zakonodajne veje oblasti v razmerju do izvr- šilne. V večini primerov je aktualni
volilni sistem pripeljal do velikega števila političnih strank v parlamentu,
posledično šibkih vlad, manjšega reformnega potenciala, delovanje koalicijske
večine v parlamentu pa je usmeril predvsem v
vlogo vladnega glasovalnega stroja. Zavedanje o potrebnosti spremembe
vo- lilnega sistema je v strokovnih krogih širše prisotno,
na politični ravni pa je ta
volja manjša. Sprememba mora biti izvedena po tehtnem premisleku z obliko- vanjem predloga
novega volilnega sistema,
ki bo ponudil odgovore na največje
pomanjkljivosti aktualnega volilnega
sistema v Republiki
Sloveniji. V naspro- tnem primeru sprememba ne bo dala želenih učinkov
in bo sledilo razočaranje
nad učinki te spremembe.
Ključne besede: volilni sistem,
vpliv na strankarski sistem, legitimnost, vladavina prava, reforma volilne
zakonodaje.
Več...
Številka 11–12/2022
Varstvo poslovne skrivnosti pri prodaji podjetja
Varovanje poslovne skrivnosti pri prodaji podjetja je bistveno za zaščito intere-
sov tako prodajalca kot tudi (potencialnega) kupca. Sklenitev ustrezne
pogod- be o nerazkrivanju informacij je osnovni
korak, ki omogoča
urejanje področja varovanja
poslovnih skrivnosti med prodajnim procesom. Pomembno je, da poslovodstvo ciljne
družbe strogo varuje zaupne informacije in se zaveda, da je treba nadzorovati
pretok informacij med ciljno družbo in potencialnimi kupci. Kljub skrbno
pripravljenim pogodbam o nerazkrivanju informacij je treba razumeti, da so tudi
najstrožje pogodbe le »kos papirja«, zato je nadzor nad pretokom informacij
ključen za zagotavljanje varnosti poslovnih podat- kov med prodajnim procesom. V tem procesu
je skrbni pregled
nujen del po- stopka, ki potencialnemu kupcu
omogoča vpogled v poslovanje ciljne
družbe. Pri tem je treba upoštevati, da je vsako razkritje poslovnih
informacij lahko tvegano in zahteva ustrezno varovanje ter nadzor nad pretokom
informacij med prodajnim procesom.
Ključne besede: poslovna skrivnost, prodaja
podjetja, skrbni pregled,
pravica do informacij, pogodba o
nerazkrivanju informacij, varstvo poslovne skrivnosti.
Več...
Zahteva za varstvo zakonitosti kot del sistema izrednih pravnih sredstev v sodnih postopkih zunaj kaznovalnega prava
Državno tožilstvo ima v določbi
prvega odstavka 385. člena ZPP zakonsko po- oblastilo za vložitev zahteve
za varstvo zakonitosti zoper pravnomočno sodbo sodišča. Gre za izredno pravno
sredstvo v javnem interesu, katerega namen je zagotavljanje enakosti pred zakonom,
pravne predvidljivosti in pravne var- nosti. Zahteva državnega tožilca kot
intervenienta v javnem interesu zato ne nadomešča revizije stranke niti je ne izključuje, temveč jo dopolnjuje. Kadar je vložena zaradi zagotavljanja enotnosti
sodne prakse in razvoja prava, jo lahko državno tožilstvo vloži le pod enakimi
pogoji, pod katerimi
lahko Vrhovno so- dišče dopusti revizijo stranke.
Ti pogoji so predpisani v prvem odstavku
367.a člena ZPP. Zapisani so v obliki generalne klavzule objektivne
pomembnosti pravnega vprašanja za pravni red kot celoto kot edinega merila za
dostop do Vrhovnega sodišča. Na podlagi tega merila tako Vrhovno sodišče
kot tudi dr- žavno tožilstvo opravita predhodni
postopek za ugotovitev, ali je podan jav- ni interes za vložitev izrednega
pravnega sredstva, to je revizije ali zahteve za varstvo zakonitosti. Obe
pravni sredstvi vodita v izredni preizkus konkretne zadeve pred razširjenim
senatom petih sodnikov Vrhovnega sodišča. Slednje nima pravne podlage, da državnemu tožilcu
kot samostojnemu in neodvisne-
mu organu pravosodja odreče vsebinsko presojo vložene zahteve za varstvo
zakonitosti z obrazložitvijo, da ne gre za pomembno pravno vprašanje, če iz-
polnjuje vse procesne predpostavke iz 374. člena ZPP. Vrhovno
sodišče mora v takem
primeru na podlagi
smiselno upoštevnih določb 378., 379. in 380. člena
ZPP o zahtevi za varstvo zakonitosti vsebinsko odločiti.
Ključne besede: državni tožilec,
javni interes, pravni
interes, predpostavke dopustnosti pravnega sredstva, revizija,
zahteva za varstvo zakonitosti, izredna pravna sredstva, vrhovno sodišče.
Več...
Številka 9–10/2023
Oblast ljudstva v ustavnem razvoju Republike Slovenje 1991–2023
Avtor najprej obravnava
postopek, ki je določen za spremembo Ustave RS, kot ga
določa slovenski pravni
red. Ugotavlja, kdo so prevladujoči nosilci ustavnih
sprememb v RS in koliko
je postopek priprave
predloga ustavnih sprememb
za ljudstvo prijazen oziroma
uresničljiv. Ugotavlja tudi, ali so v ustavnem
razvoju prevladovale pobude
ljudstva, vlade ali poslancev ozirom
političnih strank. Avtor hkrati
daje kronološki prikaz
vseh 11 dosedanjih sprememb Ustave s
predstavitvijo bistva spremembe. Ob tem obravnava tudi vprašanje, kaj so bili
prevladujoči razlogi za ustavne spremembe in ali je bil razvoj ustavnosti
načrtovan, premišljen, strokovno utemeljen in koliko je šlo za bolj ali manj
posrečene posamične politične
projekte. V drugem
poglavju predstavlja števil- ne zamisli, pobude in predloge za spremembe Ustave RS de lege ferenda in
jih kratko ovrednoti z vidika
izvedljivosti (realnosti za politično soglasje) ter pred- vsem z vidika
doslednosti ustavnega razvoja. Ob tem si prizadeva odgovoriti predvsem na vprašanje, ali je ustavno
revizijski postopek naklonjen možnosti, da ljudstvo uveljavi svoj predlog za ustavne
spremembe predvsem tam, kjer objektivno ni mogoče pričakovati (glede na več
desetletne izkušnje), da bodo pridobile zadostno večino poslancev v Državnem zboru RS. Pri teh presojah
se naslanja na analizo primera
dolgotrajnih prizadevanj civilne družbe za temeljitejšo prenovo
volilnega sistema, ki so se izkazala kot povsem neuresničljiva, in se pri tem sprašuje oziroma
poskuša odgovoriti, kje je izhod
iz take slepe
ulice.
Ključne besede: ustavno
revizijski postopek, dosedanje ustavne spremembe, predlogi ustavnih sprememb,
ustavne pobude, prenova volilnega sistema.
Več...
Oris razmerja med teoretičnimi in praktičnimi vidiki študija prava (Ob začetku petletnega enovitega magistrskega študija na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani)
Z uvedbo enovitega petletnega magistrskega študija prava na Pravni
fakulteti Univerze v Ljubljani bo študentom prava
tudi v času novih družbenih izzivov omogočena pridobitev kakovostne pravne izobrazbe, ki bo
ustrezala vse večjim zahtevam pravne
prakse. Pravna fakulteta sicer že v času študija
spodbuja tudi študij pravne prakse in učenje pravnih veščin, kljub temu
pa se nekateri študenti s ciljem
pridobivanja dodatnih praktičnih izkušenj odločajo za obča-
sne zaposlitve v odvetniških pisarnah ter na drugih pravnih področjih. Tako
zaposlovanje je sicer deloma koristno,
vendar ne sme voditi v zanemarjanje fakultetnega študija s strani
študenta. Čas študija
mora biti čas študija, pri čemer
je njegova pretežno teoretična naravnanost nujna in temeljna predpostavka za poznejše
pravnikovo uspešno poklicno
delovanje. Globlji vpogled
v naravo pravne teorije
in prakse nam pokaže, da gre za dva pola (dve zgostitvi) iste po- javnosti, ki ju v racionalni pravni
refleksiji dojemamo ločeno,
vendar še vedno kot dve nujno povezani plati
pravnikovega znanja in usposobljenosti. Zato je del kakovostnega teoretičnega
poučevanja in študija prava tudi spoznavanje in kritično ocenjevanje pravne
prakse, tako kot je del pravne prakse ustrezen teoretični premislek, ki družbeno dejanskost povezuje s splošnimi
in abstraktnimi pravnimi
načeli in pravili.
Ključne besede: teorija prava,
pravna praksa, študent, študij prava, obštudijske dejavnosti, enovit petletni
magistrski študij prava, Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani.
Več...
Številka 11–12/2023
Razhajanja glede razlage Aneksa št. 10 k Daytonskemu mirovnemu sporazumu med Uradom Visokega predstavnika za Bosno in Hercegovino ter Republiko Srbsko
V luči imenovanja
trenutnega Visokega predstavnika za Bosno in Hercegovino
ter njegovih odločitev je v praksi prišlo do razhajanj med Uradom
Visokega predstavnika za Bosno in Hercegovino ter Republiko Srbsko, in sicer
glede postopka imenovanja Visokega
predstavnika za Bosno in Hercegovino ter nje- govih
pristojnosti po Aneksu št. 10 k Daytonskemu mirovnemu sporazumu. Prvo pravno
vprašanje je, ali Visoki predstavnik za Bosno in Hercegovino za veljavno
imenovanje na položaj potrebuje potrditev Varnostnega sveta OZN, drugo pravno
vprašanje pa se nanaša na domet pristojnosti Visokega pred- stavnika za Bosno in Hercegovino. Posledice omenjenih razhajanj so resne, saj sta v regiji ogrožena mir in varnost,
kot možna rešitev nastale situacije pa se ponuja predložitev obeh vprašanj v
reševanje Meddržavnemu sodišču.
Ključne besede: Daytonski mirovni
sporazum, Visoki predstavnik za Bosno in Hercegovino, Republika Srbska,
imenovanje, pristojnosti, OZN.
Več...
Pravni položaj Državne revizijske komisije: Zakaj omejevati sodno varstvo zoper njene odločitve?
Državna
revizijska komisija je poseben, neodvisen in samostojen državni organ. V
revizijskem postopku odloča o zakonitosti oddaje javnih naročil, pri čemer hkrati
zaseda dva vprašljivo združljiva položaja: je sodišče oziroma
tribunal po 267. členu Pogodbe o delovanju Evropske unije in hkrati
nekakšen nadzorni organ, ki o zakonitosti postopkov javnih naročil odloča
neoblastno. Oba položaja je opredelila sodna praksa – prvega odločitev Sodišča
Evropske unije, drugega ustaljena sodna praksa domačih sodišč. Stališče, po
katerem je isti
organ sodišče oziroma tribunal v smislu prava EU in hkrati organ, ki sploh ne
izdaja odločb, ampak akte poslovanja, zato sodni nadzor ni niti potreben niti
nujen, z vidika pravne varnosti ne more biti zaželeno. Novela C Zakona o
pravnem varstvu v postopkih javnega naročanja uvaja pravno varstvo (ZPVPJN),
ki pritiče odločitvam Državne revizijske komisije, kadar kot državni organ ex iure imperii odloča o pravicah in
pravnih koristih vlagatelja revizijskega zahtevka. Uvedba (sicer omejenega)
upravnega spora priča o prepoznani potrebi po širšem sodnem nadzoru, vendar
pregled pristojnosti upravnega sodišča v postopku upravnega spora po ZPVPJN
pokaže, da konč- na rešitev učinkovitega sodnega
varstva ne zagotavlja v zadostni meri.
Ključne besede: Državna
revizijska komisija, upravni akt, akt oblasti, akt poslovanja, pravni organ sui generis.
Več...