Številka 1–2/2022

Zunajsodni načini za poplačilo upnika v ZDA

Avtorica obravnava možnosti, ki jih ima upnik, če dolžnik ne plača dolgovane terjatve. Upnik lahko za njeno izterjavo izbere zunajsodno ali pa sodno pot. Avtorica na podlagi pregledane ameriške literature ugotavlja, da se institutu iz- vršbe ne namenja veliko pozornosti, saj se razume postopek izterjevanja dolga predvsem kot dejavnost, ki se dogaja zunaj sodišča. Zaradi zamud in stroškov, povezanih s sodnim postopkom, bo upnik načeloma najprej poskusil z zunaj- sodnimi možnostmi za pridobitev plačila. Zunajsodno izterjevanje dolgov v ZDA je treba presojati kot celoten sklop aktivnosti: (1.) psihološki pritisk na dolžnika in vplivanje na dolžnikovo oceno kreditne sposobnosti, (2.) izterje- vanje dolga s pomočjo zasebnih agencij oziroma prodaja dolga in (3.) samo- pomoč pri zavarovanih terjatvah. Najpomembnejši element, ki je skupen vsem zasebnim načinom izterjevanja, je izključitev vpletenosti države.

Ključne besede: zunajsodni načini izterjevanja dolgov, psihološka prisila, sistem kreditne ocene, zasebne agencije za izterjevanje dolgov, institut samopomoči, zavarovane terjatve.

Več...

Številka 5–6/2022

Izguba pravic zavarovanca in regres zavarovalnice pri vožnji pod vplivom alkohola in drugih psihoaktivnih snovi nad dovoljeno mejo

Prispevek obravnava problematiko izgube pravic zavarovancev avtomobilskih

»kasko« zavarovanj in regresa zavarovalnice pri zavarovanju avtomobilske od- govornosti zaradi vožnje pod vplivom alkohola in psihoaktivnih snovi nad do- voljeno mejo. Avtorja podata smernice za razlago pravnega standarda izmikanja preiskavi alkoholiziranosti in vsebnosti psihoaktivnih snovi v telesu po prome- tni nesreči ter analizirata veljavnost določil zavarovalnih pogojev, ki za zavaro- vanca določajo negativne posledice zaradi opustitve dolžnosti obvestitve policije o prometni nesreči. Problematika je prisotna tako na področju kasko zavarovanj kot tudi na področju zavarovanja avtomobilske odgovornosti. V prvem primeru izpolnjenost standarda povzroči izgubo zavarovalnih pravic, v drugem pa pravi- co zavarovalnice zahtevati odškodnino, ki jo je plačala tretjim osebam.

Ključne besede: avtomobilsko zavarovanje, vožnja pod vplivom alkohola, izguba zavarovalnih pravic, regres, kasko, zavarovanje avtomobilske odgovornosti, zavarovalni pogoji.

Več...

Solidarnost v zdravstvenem sistemu: zdaj ali nikoli

Prispevek predstavi vidik solidarnosti v zdravstvenem sistemu. Predvsem, kaj ta je in kje jo najdemo. Predstavljeni sta tudi dve glavni načeli, ki bi morali vo- diti razvoj zdravstvenega sistema – načelo učinkovitosti in načelo dostopnosti. Tudi financiranje je zelo pomembno za delovanje sistema in ravnovesje med obveznim in dopolnilnim zdravstvenim zavarovanjem. Povzetku trenutne ure- ditve sledi nekaj predlogov za izboljšave in razvoj v prihodnosti.

Ključne besede: zdravstvo, zdravstveni sistem, solidarnost, zavarovanje, dostopnost, izdatki, kakovost.

Več...

Številka 7–8/2022

Angleščina je težka: skromni predlogi, ki lahko drastično izboljšajo kakovost pravnih angleških besedil

Priprava pravnih angleških besedil je izziv za vse pisce, še zlasti za tiste, ki jim angleščina ni materni jezik. Zgodovinsko gledano je pravno angleščino tvoril težko razumljiv jezik, poln žargona in tistega, kar je bilo zaničljivo poimenova- no pravniški žargon. Gibanje za preprosto angleščino se je trudilo to popraviti, vendar je bila sprememba odnosa in dolgoletnih navad pravne stroke glede učinkovitega pisnega sporazumevanja z našimi ciljnimi skupinami zahtevna. Nujno je, da so angleška pravna besedila napisana jasno, jedrnato, popolno in pravilno. Te cilje je mogoče doseči z upoštevanjem nekaj razmeroma pre- prostih strategij. Kot arhitekti, skladatelji in umetniki morajo avtorji pravnih besedil najprej pripraviti premišljen in organiziran načrt. Predvsem morajo upoštevati specifične potrebe svojih ciljnih skupin. Avtorji naj uporabljajo pre- prost in neposreden slog, ki omogoča, da je branje njihovega dela užitek in ne trud. To je mogoče doseči z uporabo vsakdanjega jezika in dajanjem prednosti znanim besedam pred zapletenimi in nejasnimi; z dajanjem prednosti kratkim besedam in stavkom pred dolgimi; z dajanjem prednosti aktivnemu glagol- skemu načinu pred pasivnim; z izogibanjem tujim frazam, kolikor je to mo- goče; z dajanjem prednosti enojnim besedam pred besedičenjem; z dajanjem prednosti pozitivnim besedam pred negativnimi; z odpravljanjem prislovnih zaimkov in drugih ostankov pravniškega žargona; ter z obvladovanjem pravil- ne uporabe angleških členov. Preprost govor naj prevlada nad težkim jezikom. Tako temeljito načrtovanje kot tudi vztrajno urejanje sta bistvena za drastično izboljšanje kakovosti angleškega pravnega pisanja.

Ključne besede: pisanje pravnih angleških besedil, preprosta angleščina, jasno in jedrnato pisanje, primat in aktualnost v pravnem angleškem pisanju, urejanje pravnih angleških besedil.

Več...

Sprememba volilnega sistema v funkciji krepitve demokratičnosti

Volilni sistem vpliva na strankarski in politični sistem v državi. Trenutno ve- ljavni sistem državljanom Republike Slovenije ne omogoča neposrednega vpli- va na sestavo Državnega zbora, ne spodbuja znotrajstrankarske demokracije, volivcem ne omogoča kaznovanja morebitnega slabega dela posameznega po- slanca in omejuje samostojnost zakonodajne veje oblasti v razmerju do izvr- šilne. V večini primerov je aktualni volilni sistem pripeljal do velikega števila političnih strank v parlamentu, posledično šibkih vlad, manjšega reformnega potenciala, delovanje koalicijske večine v parlamentu pa je usmeril predvsem v vlogo vladnega glasovalnega stroja. Zavedanje o potrebnosti spremembe vo- lilnega sistema je v strokovnih krogih širše prisotno, na politični ravni pa je ta volja manjša. Sprememba mora biti izvedena po tehtnem premisleku z obliko- vanjem predloga novega volilnega sistema, ki bo ponudil odgovore na največje pomanjkljivosti aktualnega volilnega sistema v Republiki Sloveniji. V naspro- tnem primeru sprememba ne bo dala želenih učinkov in bo sledilo razočaranje nad učinki te spremembe.

Ključne besede: volilni sistem, vpliv na strankarski sistem, legitimnost, vladavina prava, reforma volilne zakonodaje.

Več...

Številka 11–12/2022

Varstvo poslovne skrivnosti pri prodaji podjetja

Varovanje poslovne skrivnosti pri prodaji podjetja je bistveno za zaščito intere- sov tako prodajalca kot tudi (potencialnega) kupca. Sklenitev ustrezne pogod- be o nerazkrivanju informacij je osnovni korak, ki omogoča urejanje področja varovanja poslovnih skrivnosti med prodajnim procesom. Pomembno je, da poslovodstvo ciljne družbe strogo varuje zaupne informacije in se zaveda, da je treba nadzorovati pretok informacij med ciljno družbo in potencialnimi kupci. Kljub skrbno pripravljenim pogodbam o nerazkrivanju informacij je treba razumeti, da so tudi najstrožje pogodbe le »kos papirja«, zato je nadzor nad pretokom informacij ključen za zagotavljanje varnosti poslovnih podat- kov med prodajnim procesom. V tem procesu je skrbni pregled nujen del po- stopka, ki potencialnemu kupcu omogoča vpogled v poslovanje ciljne družbe. Pri tem je treba upoštevati, da je vsako razkritje poslovnih informacij lahko tvegano in zahteva ustrezno varovanje ter nadzor nad pretokom informacij med prodajnim procesom.

Ključne besede: poslovna skrivnost, prodaja podjetja, skrbni pregled, pravica do informacij, pogodba o nerazkrivanju informacij, varstvo poslovne skrivnosti.

Več...

Zahteva za varstvo zakonitosti kot del sistema izrednih pravnih sredstev v sodnih postopkih zunaj kaznovalnega prava

Državno tožilstvo ima v določbi prvega odstavka 385. člena ZPP zakonsko po- oblastilo za vložitev zahteve za varstvo zakonitosti zoper pravnomočno sodbo sodišča. Gre za izredno pravno sredstvo v javnem interesu, katerega namen je zagotavljanje enakosti pred zakonom, pravne predvidljivosti in pravne var- nosti. Zahteva državnega tožilca kot intervenienta v javnem interesu zato ne nadomešča revizije stranke niti je ne izključuje, temveč jo dopolnjuje. Kadar je vložena zaradi zagotavljanja enotnosti sodne prakse in razvoja prava, jo lahko državno tožilstvo vloži le pod enakimi pogoji, pod katerimi lahko Vrhovno so- dišče dopusti revizijo stranke. Ti pogoji so predpisani v prvem odstavku 367.a člena ZPP. Zapisani so v obliki generalne klavzule objektivne pomembnosti pravnega vprašanja za pravni red kot celoto kot edinega merila za dostop do Vrhovnega sodišča. Na podlagi tega merila tako Vrhovno sodišče kot tudi dr- žavno tožilstvo opravita predhodni postopek za ugotovitev, ali je podan jav- ni interes za vložitev izrednega pravnega sredstva, to je revizije ali zahteve za varstvo zakonitosti. Obe pravni sredstvi vodita v izredni preizkus konkretne zadeve pred razširjenim senatom petih sodnikov Vrhovnega sodišča. Slednje nima pravne podlage, da državnemu tožilcu kot samostojnemu in neodvisne- mu organu pravosodja odreče vsebinsko presojo vložene zahteve za varstvo zakonitosti z obrazložitvijo, da ne gre za pomembno pravno vprašanje, če iz- polnjuje vse procesne predpostavke iz 374. člena ZPP. Vrhovno sodišče mora v takem primeru na podlagi smiselno upoštevnih določb 378., 379. in 380. člena ZPP o zahtevi za varstvo zakonitosti vsebinsko odločiti.

Ključne besede: državni tožilec, javni interes, pravni interes, predpostavke dopustnosti pravnega sredstva, revizija, zahteva za varstvo zakonitosti, izredna pravna sredstva, vrhovno sodišče.

Več...


Revija Pravnik


Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani, Poljanski nasip 2, 1000 Ljubljana
Tel.: 01/ 42 03 113 | Faks: 01/ 42 03 115 | GSM: 031/859 975 | E-pošta: pravnik@revija-pravnik.si

2010 Pravnik, vse pravice pridržane Pravila uporabe Pravno obvestilo