Številka 1–2/2021

Epidemija tudi osrednja tema letošnjega ELMC: nov odličen uspeh ljubljanske pravne fakultete

Ekipa pravne fakultete v Ljubljani se je tudi v 2021 udeležila prestižnega med- narodnega tekmovanja na področju poznavanja prava Evropske unije (Europe- an Law Moot Court). Tekmovanje, ki poteka v angleškem in francoskem jeziku, je bilo zaradi ukrepov za preprečitev pandemije organizirano prek platforme Zoom. Obravnavalo je kompleksno problematiko konkurenčnega prava glede proizvodnje cepiv proti virusu, ki je v EU in po svetu povzročil pandemijo, ter se v drugem delu dotaknilo tudi nekaterih perečih vprašanj azilnega prava. Teme, ki jih je primer odpiral, niso bile zanimive le za študente prava, temveč so širšega družbenega pomena. Ekipa Pravne fakultete se je na tekmovanju odlično odrezala in v kategoriji generalnega pravobranilca dosegla 3. do 4. me- sto, v kategoriji strank pa 5. do 8. mesto.

Ključne besede: ELMC, pravo Evropske unije, konkurenčno pravo, azilno pra- vo, mednarodno tekmovanje, študenti.

Več...

Številka 3–4/2021

Zasl. prof. dr. Ljubo Bavcon (1924–2021)

Zasl. prof. dr. Ljubo Bavcon (1924–2021) je močno zaznamoval naš čas kot univerzitetni učitelj, doma in v tujini priznan raziskovalec, angažiran javni in- telektualec, ki se je samostojno in izvirno odzival na svoj čas in razmere v njem. Odšel je človek, ki se je vselej zavzemal za spoštovanje človekovih pravic, vnesel pojem in pomen teh pravic v slovenski pravni in širši družbeni prostor ter bi- stveno pripomogel k njegovemu uveljavljanju. Bil je odločen nasprotnik smrtne kazni in se je o tem javno izjavil že pred 50 leti. Nedvomno je pretežno njegova zasluga, da v Sloveniji po letu 1957 ni bila izvršena nobena smrtna obsodba.

Ključne besede: nekrolog, Ljubo Bavcon, kazensko pravo, kriminologija, smrtna kazen.

Več...

Tekmovanje René Cassin: kako Evropska konvencija o varstvu človekovih pravic zagotavlja varstvo otrokovih pravic?

Ekipa Pravne fakultete Univerze v Ljubljani se je v tudi študijskem letu 2020/2021 udeležila frankofonskega tekmovanja s področja poznavanja prava človekovih pravic, kot jih zagotavlja Evropska konvenciji o varstvu človekovih pravic, Concours Européen des Droits de lHomme René Cassin. Osrednja tema letošnjega tekmovalnega primera, ki je temeljil na resničnih dogodkih, so bile otrokove pravice. Hkrati je primer odpiral tudi druge zanimive teme s podro- čja Evropske konvencije o varstvu človekovih pravic, med katerimi je treba poudariti vprašanje časovne veljavnosti EKČP in vprašanje narave zastaralnih rokov v kazenskem pravu. Na tekmovanju, ki poteka izključno v francoskem jeziku, je ekipa Pravne fakultete v vlogi zastopnika pritožnika v konkurenci več kot 80 (pretežno francoskih) ekip osvojila 14. mesto.

Ključne besede: Concours Européen des Droits de lHomme René Cassin, pravo človekovih pravic, Evropska konvencija o varstvu človekovih pravic, pravice otrok, časovna veljavnost EKČP, zastaralni roki, tekmovanje.

Več...

Številka 5–6/2021

O življenju in delu Ruth Bader Ginsburg: profesorica, odvetnica in sodnica, ki je prav(ičn)o(st) prelivala v življenje

Le redki so pravniki, katerih slava prebije zaprte pravniške kroge in jih spreme- ni v ikone, ki v družbi uživajo domala zvezdniški status. Ruth Bader Ginsburg je bila ena od teh izjem. Profesorica, odvetnica in sodnica je pomemben del svoje kariere posvetila opozarjanju na umetno ustvarjene ideološke in spolne delitve in tako pripomogla k pravičnejši pravni ureditvi in družbi. Avtorici orišeta njeno življenjsko in poklicno pot, ki jo je prehodila kot profesorica in odvetnica, pozneje pa sodnica zveznega pritožbenega sodišča in Vrhovnega sodišča ZDA.

Ključne besede: Ruth Bader Ginsburg, Vrhovno sodišče ZDA, načelo enakosti, spolna diskriminacija.

Več...

S hvaležnostjo v spomin Antonu Gašperju Frantarju (1948–2021)

Upokojeni vrhovni sodnik svetnik Anton Gašper Frantar (1948–2021) je bil vodja civilnega oddelka Vrhovnega sodišča Republike Slovenije od oktobra 2003 do upokojitve ob izteku leta 2018, predsednik Državne volilne komi- sije v letih od 1996 do 2019, dolgoletni glavni urednik najstarejše slovenske pravne revije Pravnik, član uredniškega odbora revije Pravna praksa, nekdanji podpredsednik Nogometne zveze Slovenije in človek, katerega poklicno delo- vanje sta osmišljali pravičnost in sodniška etika. Je avtor številnih vrhunskih strokovnih stvaritev s področja civilnega prava, soavtor komentarjev Zakona o denacionalizaciji in Zakona o zemljiški knjigi, pomembno je pripomogel k nastajanju slovenske zakonodaje na področju civilnega prava in predaval ne le na strokovnih posvetih in seminarjih, temveč tudi kot gostujoči predavatelj na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru ter na Pravni fakulteti Univerze v Lju- bljani. Kot vodja civilnega oddelka Vrhovnega sodišča RS je pustil neizbrisen pečat s prizadevanjem za poenotenje civilnopravne sodne prakse kot garanta za predvidljivost sodnega odločanja ter posledično dviga ravni pravne varnosti in s tem zaupanja v sodstvo.

Ključne besede: nekrolog, in memoriam, Anton Gašper Frantar, Vrhovno sodišče Republike Slovenije, civilno pravo, revija Pravnik.

Več...


Revija Pravnik


Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani, Poljanski nasip 2, 1000 Ljubljana
Tel.: 01/ 42 03 113 | Faks: 01/ 42 03 115 | GSM: 031/859 975 | E-pošta: pravnik@revija-pravnik.si

2010 Pravnik, vse pravice pridržane Pravila uporabe Pravno obvestilo